Trauma
- Iwona Byśkiniewicz
- 29 sty 2023
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 2 paź 2023

Grecki źródłosłów terminu „trauma” oznacza ranę. Trauma samoistnie nie ulegnie wygaszeniu – zapomnieniu, jednak profesjonalna psychoterapia traumy sprawi, że rana zabliźni się i nie będzie już determinować Twojego życia.
Słowo trauma ma dwojakie znaczenie:
TRAUMA czyli STRESOR WG DSM 5
Osoba została narażona na konfrontację ze śmiercią, groźbę śmierci, poważne obrażenia ciała lub zagrożenie występowania takiego obrażenia, nadużycie seksualne lub zagrożenie takiego nadużycia w jednej, lub kilku sytuacjach:
doświadczyła tego zdarzenia osobiście
była bezpośrednim świadkiem tego, gdy ktoś inny doświadczył takiego zdarzenia
traumatyczne zdarzenie dotknęło bliskiego krewnego lub przyjaciela (śmierć lub zagrożenie życia powinny być związane z przemocą lub nagłym wypadkiem)
osoba doświadczyła powtarzającego się lub skrajnie nasilonego wydarzenia (np. stałe narażenie z uwagi na wykonywaną pracę obserwowanie przemocy, śmierci)
Uwaga: kryterium A4 nie dotyczy narażenia za pośrednictwem mediów elektronicznych, chyba, że związane jest bezpośrednio z wykonywaną pracą.
TRAUMA czyli SKUTEK MENTALNY
Trauma to mentalny skutek nagłego jednorazowego zdarzenia lub serii zdarzeń zewnętrznych, wywołujący czasowe poczucie bezradności i wykraczający poza normalne mechanizmy zaradczo-obronne. Doświadczenia przekładają się na fizycznie przechowywane wspomnienia. (van der Kolk, 2000)
Jestem psychotraumatologiem, czyli jako psycholog ukończyłam studia podyplomowe na kierunku psychotraumatologia. Psychotraumatologia to dziedzina, która objaśnia wszelkie procesy, reakcje oraz objawy związane z doświadczoną traumą. Trauma jest wydarzeniem, które mimo, że wydarzyło się w przeszłości, jest odczuwane w postaci szeregu symptomów, obecnie. W swojej pracy korzystam z wywiadu klinicznego dotyczącego traumy oraz narzędzi psychometrycznych badających traumę. Podejmuję interwencję kryzysową typu pierwszego i drugiego oraz psychoterapię traumy, opartą o kompleksową wiedzę psychologicznych teorii rozwoju zaburzeń pourazowych, a także mózgowych mechanizmów kodowania traumy. Korzystam z doświadczenia zdobytego podczas pracy z osobami, które doświadczyły traumy.
Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014r. zawód psychotraumatologa wpisany został do klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy.
Umieszczony został w następującej strukturze: 2 – SPECJALIŚCI 22 – Specjaliści do spraw zdrowia 229 – Inni specjaliści ochrony zdrowia 2299 – Specjaliści ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowani 229910 – Psychotraumatolog
Rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.
JEŚLI MASZ OBAWY LUB WĄTPLIWOŚCI
Trauma jest Twoim doświadczeniem, zatem na skutek tego wydarzenia utraciłeś Twoją dotychczasową koncepcję siebie oraz poczucie kontroli, warto odzyskać oba te obszary.
Przeżyta trauma sprawiła, że Twoją codziennością jest bezustanna reakcja przestrachu oraz wyczekiwanie na atak, możesz skorzystać ze skutecznej psychoterapii traumy i odzyskać spokój oraz wewnętrzną równowagę.
Trauma, której doznałeś sprawiła, że straciłeś wiarę w to, że świat jest sprawiedliwy, a codzienność jest przewidywalna, możesz zmienić takie postrzeganie.
Doświadczona trauma, spowodowała, że żyjesz w ciągłym poczuciu zagrożenia, dzięki profesjonalnej psychoterapii traumy, w Twoim życiu pojawi się bezpieczeństwo.
Trauma, która się wydarzyła wniosła w Twoje życie, jedną dominującą emocję – nieuchwytny lęk, uczestnicząc w kompetentnej psychoterapii traumy możesz obniżyć ten lęk i zacząć odczuwać inne emocje, jak radość, szczęście, nadzieję czy satysfakcję.
Nie należy bać się faktu odtwarzania traumy oraz faktu, że będzie to trudne i bolesne doznanie, bowiem podczas tego procesu będzie Ci towarzyszyć psychotraumatolog, który cały czas będzie czuwał nad Tobą.
JEŚLI DOŚWIADCZYŁEŚ TRAUMY TO ODCZUWASZ OBJAWY
POZNAWCZE
– trudności z uwagą i koncentracją – łatwe rozpraszanie uwagi – dziury w pamięci i brak pamięci niektórych fragmentów traumatycznego wydarzenia – intruzywne wspomnienia traumatycznego wydarzenia – obsesyjnie myślisz o traumatycznym wydarzeniu – poczucie, że ktoś Cię kontroluje
EMOCJONALNE
– poczucie winy – poczucie bycia skalanym – poczucie bezsilności – wstyd – stale odczuwany niepokój i napięcie – chęć ucieczki i fantazje z nią związane – niekontrolowane wybuchy gniewu
SOMATYCZNE
– zaburzony sen – chroniczny ból i zawroty głowy – ból żołądka – biegunka – nudności, wymioty – kołatanie serca – zmiana ciepłoty ciała
BEHAWIORALNE
– roztargnienie i gubienie rzeczy – apatia – nadmierna czujność – unikanie miejsc i sytuacji związanych z traumatycznym wydarzeniem – trudność w rozpoczynaniu i ukończeniu danej czynności – płaczliwość lub niemożność płaczu – objadanie się – brak energii do życia
Kommentare