Psychosomatyka, czym jest?
- Iwona Byśkiniewicz
- 3 sty 2024
- 2 minut(y) czytania
Zaburzenie psychosomatyczne jest inaczej stanem psychicznym, w którym występują objawy fizyczne, na ogół niemające medycznego wyjaśnienia. W zaburzeniach psychosomatycznych mówimy o stanie psychicznym wpływającym niekorzystnie na funkcjonowanie fizjologiczne (somatyczne), aż do powstania cierpienia. Osoby doświadczające tego typu objawów, mają za sobą wieloletnie badania diagnostyki laboratoryjnej oraz obrazowej. Pacjenci cierpiący psychosomatycznie odwiedzają również, przez lata, lekarzy różnej specjalności. Jeśli te długoletnie działania nie przynoszą jednak odpowiedzi na pytania co jest źródłem powstawania objawów somatycznych, nadal brak jest rozpoznania, a kolejne wyniki badań są prawidłowe, warto rozważyć czy przyczyną naszego złego samopoczucia nie jest sfera psychiczna. Zaburzenie z objawami somatycznymi występuje w populacji u około 5-7% populacji ogólnej. Ale to kobiety odczuwają objawy somatyczne aż 10 razy częściej niż mężczyźni.
Objawy psychosomatyczne mogą wystąpić u każdego z nas i w każdym wieku. Jednakże, jak wskazują badania, są czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia objawów psychosomatycznych, należą do nich m. in.:
trauma seksualna
trauma spowodowana doświadczaniem przemocy fizycznej lub psychicznej
trauma spowodowana przeżyciem katastrofy
trauma spowodowana bullingiem (przemocą ze strony rówieśników)
trauma spowodowana urazem medycznym
trauma spowodowana terroryzmem
trauma spowodowana stratą bliskiej osoby
zaniedbanie w dzieciństwie ze strony obiektów znaczących (w rodzinie pochodzenia pacjenta)
Powyższe czynniki mogą sprzyjać rozwojowi objawów psychosomatycznych. Pacjenci
doznający tychże symptomów mogą lekceważyć ich charakter oraz latami przypisywać przyczyny odczuwania złego samopoczucia somatyce. Objawy psychosomatyczne mogą dotyczyć każdej części naszego ciała. Do typowych objawów psychosomatycznych zaliczyć można (po wykluczeniu w diagnostyce medycznej):
spocone dłonie
przyśpieszone bicie serca
nadciśnienie tętnicze
migrena
impotencja
przewlekły ból mięśni
ból w klatce piersiowej
bezsenność
wysypka na skórze
wrzody żołądka
mdłości
zaparcia
Jeśli mogło się tak zdarzyć, że w naszym życiu miały miejsce doświadczenia traumatyczne, należy zastanowić się czy można je połączyć z odczuwanymi objawami somatycznymi. Warto się na chwilę zatrzymać i dostrzec: czy? jaka? kiedy? jak długo trwająca trauma? jest moim wspomnieniem. Warto pomyśleć jak zadbać o siebie i poczuć, często po latach trwającego cierpienia, ulgę – brak objawów somatycznych. Zapraszamy do Warszawskiego Centrum Leczenia Traumy
Comments