Psycholog, Psychoterapeuta czy Psychiatra - do kogo udać się po pomoc?
- Natalia Niegocka
- 20 lut 2024
- 2 minut(y) czytania

Często w naszym Centrum słyszymy pytania- kto może wypisać recepty, a kto zwolnienie? Kim w zasadzie jest psychoterapeuta i czym się dokładnie zajmuje?
Psycholog, Psychoterapeuta czy Psychiatra - zakres kompetencji każdego z tych specjalistów się różni, co często bywa mylące i łatwo się w tym pogubić- do kogo się zwrócić z jakim problemem. Powszechnie używa się zwrotu „chodzę do psychologa”, ale bardzo często nie wiemy, czy nasz psycholog to w zasadzie psychoterapeuta, czy też może psychiatra? I jaka jest w sumie różnica do kogo będę chodzić?
Jeśli rozważasz poszukanie dla siebie pomocy z zakresu zdrowia psychicznego bardzo ważne jest to, żeby trafić do odpowiedniego specjalisty- dlatego też postanowiliśmy to wszystko wyjaśnić tak, aby wybór do kogo powinieneś zapisać się na konsultację był łatwiejszy.
1) PSYCHIATRA
To lekarz, który ukończył studia medyczne, a następnie specjalizację z zakresu psychiatrii. Psychiatra ma kompetencje oraz uprawnienia do stawiania diagnozy zaburzeń psychicznych (np. depresji, PTSD, zaburzeń lękowych) oraz do farmakologicznego leczenia w tym zakresie. Psychiatra dobierze leki w taki sposób, aby poprawić Twoje samopoczucie i funkcjonowanie. Może wystawiać zwolnienia lekarskie L4. Psychiatra często kieruje swoich pacjentów na psychoterapię, w celu pracy nad źródłem problemów i nauką radzenia sobie z trudnościami.
Ważne: do lekarza psychiatry zarówno na NFZ jak i do prywatnej praktyki nie potrzeba skierowania.
2) PSYCHOLOG
To osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia.
Posiada umiejętności, żeby prowadzić diagnozę przy pomocy odpowiednich testów np. w zakresie intelektu, osobowości, czy naszych kompetencji zawodowych.
Psycholog to specjalista, który może udzielić wsparcia w kryzysowych sytuacjach np. rozwodu, problemów zawodowych, osobistych, kiedy odczuwamy silny stres. Psycholog może nam pomóc w zakresie psychoedukacji, zrozumienia naszych emocji. W zależności od tego, w jakim obszarze dany psycholog się dodatkowo wyszkolił może się specjalizować np. w pracy z pacjentami z problemami neurologicznymi, udzielaniu doraźnej pomocy ofiarom przemocy, czy pracy z zakresu poprawy kompetencji społecznych u dzieci.
Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą!
3) PSYCHOTERAPEUTA
Psychoterapeuta to specjalista, który ukończył studia magisterskie (z zakresu psychologii, lub innego obszaru) i 4-letnie szkolenie podyplomowe, czyli szkołę psychoterapii w wybranym przez siebie nurcie np. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym, czy systemowym.
Aby zostać psychoterapeutą należy odbyć odpowiednią ilość godzin staży klinicznych i własną psychoterapię. Psychoterapeuta posiada odpowiednie kompetencje i umiejętności, aby prowadzić proces psychoterapii w celu wprowadzenia pożądanych przez pacjenta zmian, osiągnięcia poprawy funkcjonowania i samopoczucia za pomocą określonych metod.
Psychoterapeuta poddaje swoją pracę stałej superwizji, czyli merytorycznemu wsparciu bardziej doświadczonego psychoterapeuty.
Nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem!
Każdy z powyższych specjalistów zajmuje się różnymi aspektami zdrowia psychicznego. W trakcie pierwszej konsultacji powinien przeprowadzić psychoedukację w zakresie swojej wiedzy i jeśli uzna to za konieczne, w dowolnym momencie pokierować też do innego specjalisty. Np. psychiatra do psychoterapeuty.
W zależności od tego jakie szkolenie/ kursy/specjalizacje ukończyli pomagają też w różnych obszarach np. traumy.
Comments